Strunové hudobné nástroje vydávajú zvuk rozochvievaním strún. Struna sa môže rozochvieť:
- brnkaním (prstami alebo brnkadlom – „trsátkom“),
- úderom (kladivkom, paličkou a podobne),
- sláčikom.
Gitara je najznámejší strunový brnkací hudobný nástroj. Telo – korpus – rezonančná skrinka má oválny tvar s bokmi prehnutými dovnútra (osmička) a krk obsahuje kovové pražce a ladiacu mechaniku. Do Európy, presnejšie do Španielska ju priniesli Arabi asi v 8. storočí a stala sa národným nástrojom. Postupne sa rozšírila do Francúzska a Talianska. Módnym nástrojom sa stala v 18. storočí a prenikala do komornej a domácej hudby. Ladenie má E, A, D, G, h, e. Patrí medzi najobľúbenejšie hudobné nástroje a presadila sa takmer vo všetkých žánroch populárnej hudby. Najväčšiu popularitu (obľúbenosť) jej priniesla rocková hudba. Druhy gitár: akustická, elektrická, basová.
Ukulele je nástroj pripomínajúci zmenšenú gitaru, menšiu ako detská osminová gitara. Má štyri struny a pochádza z Portugalska, odtiaľ sa dostala na Havajské ostrovy a stala sa dôležitou súčasťou „havajského“ hudobného štýlu spolu so steel gitarou Dobro. Využíva sa v populárnej hudbe.
Bendžo je brnkací 4 – 6 strunový nástroj. Telo má okrúhly tvar a zvuk strún je zosilňovaný napnutou blanou pod strunami, ktorá tak vytvára kruhový bubienok a zvláštnu rezonanciu. Využíva sa hlavne v populárnej hudbe v štýle country.
Harfa je strunový brnkací hudobný nástroj a patrí medzi najstaršie a najväčšie strunové nástroje. Harfa môže mať až 47 strún a 7 pedálov, váži vyše 30 kg meria asi 1,8 metra na výšku a 1,2 metra na dĺžku. Menšia – keltská harfa sa používa vo folkovej hudbe a má iba 34 strún. Harfa patrí medzi klasické hudobné nástroje a je súčasťou symfonického orchestra, komorných zoskupení i sólovým nástrojom.
Ukážky skladieb brnkacích strunových nástrojov:
Gitara – významní interpreti a diela:
Ukulele
- Ukulele Songs – Eddie Vedder
Bendžo – typické hlavne v štýle country.
Harfa
- Jana Boušková Bedřich Smetana Vltava
Slávna elektrická gitara Fender Stratocaster